لوگو دکتر علی الستی
Search
Close this search box.
لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک سؤال بسیاری از زیباجویان است. هر دو روش ابدومینوپلاستی (تومی تاک) و لیپوماتیک (لیپوساکشن) برای کانتورینگ بدن است. این دو روش از نظر تکنیک، مناطق هدف و نتایج به طور قابل توجهی متفاوت هستند. در این راهنمای جامع، تفاوت‌های کلیدی بین ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک را بررسی خواهیم کرد و در انتها به سؤالات شما در این مورد پاسخ خواهیم داد.

تفاوت ابدومینوپلاستی شکمو لیپوماتیک

ابدومینوپلاستی (تامی تاک) چیست؟

ابدومینوپلاستی که معمولاً به عنوان تامی تاک شناخته می شود، یک عمل جراحی است که برای برداشتن پوست و چربی اضافی از ناحیه شکم و سفت کردن ماهیچه های زیرین طراحی شده است. این جراحی اغلب برای افرادی که کاهش وزن قابل توجه، بارداری یا شلی پوست مرتبط با افزایش سن را در ناحیه شکم تجربه کرده اند توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: ابدومینوپلاستی چیست؟

لیپوماتیک (لیپوساکشن) چیست؟

در لیپوماتیک یا لیپوساکشن چربی های سرسخت مقاوم در برابر رژیم غذایی و ورزش ساکشن می شوند. بر خلاف ابدومینوپلاستی، که عمدتاً بر برداشتن پوست اضافی و سفت کردن عضلات تمرکز دارد، نواحی رایج درمان لیپوساکشن شامل شکم، باسن، ران، بازوها و غبغب است.

لیپوماتیک بازو

تفاوت های کلیدی بین ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

این دو روش کانتورینگ در 4 مورد کلیدی با هم متفاوت هستند که در ادامه به بیان و توضیح هر یک می پردازیم.

1. تفاوت منطقه هدف در ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

شما می توانید بسته به منطقه ای از بدن که می خواهید پیکر تراشی شود روش مناسب خود را انتخاب کنید.

ابدومینوپلاستی:

در درجه اول ناحیه شکم را هدف قرار می دهد و بر برداشتن پوست و چربی اضافی و سفت کردن عضلات شکم تمرکز دارد. این روش برای افرادی که پوست آویزان، شلی عضلانی یا شکم بیرون زده به دلیل عواملی مانند نوسانات وزن، بارداری یا افزایش سن دارند، ایده آل است.

لیپوماتیک:

چندین نواحی بدن از جمله شکم، ران، باسن، بازوها و غیره را هدف قرار می دهد. لیپوساکشن برای رفع شلی پوست یا سفت شدن عضلات طراحی نشده است. درعوض، هدف آن این است که با از بین بردن رسوبات چربی موضعی، نواحی خاص بدن را کانتور و تغییر شکل دهد.

2. تفاوت تکنیک جراحی در ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

در ابدومینوپلاستی جراحی و در لیپوماتیک ساکشن صورت می گیرد که در ادامه توضیح می دهیم

ابدومینوپلاستی:

شامل ایجاد یک برش افقی در قسمت تحتانی شکم است که اغلب از مفصل ران تا لگن کشیده می شود و گاهی اوقات برش دوم در اطراف ناف ایجاد می شود. سپس پوست و چربی بلند می شوند و قبل از برداشتن پوست اضافی و بسته شدن برش ها، عضلات شکم سفت می شوند.

لیپوماتیک:

از سوراخ های کوچک و نامشخصی استفاده می کند که از طریق آن یک لوله نازک (کانولا) برای مکش چربی های ناخواسته وارد می شود. تکنیک های لیپوساکشن ممکن است متفاوت باشد، از جمله لیپوساکشن سنتی، لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL) و لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL)، که هر کدام مزایا و نتایج منحصر به فردی را ارائه می دهند.

جراحی ابدومینوپلاستی وتفاوت با ساکشن

3. تفاوت زمان بهبودی در ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک و میزان درد

زمان بهبودی در لیپوماتیک کوتاه تر از ابدومینوپلاستی است.

ابدومینوپلاستی:

نقاهت پس از عمل جراحی شکم معمولاً طولانی‌تر از لیپوماتیک است و اکثر بیماران به 2 تا 4 هفته مرخصی نیاز دارند و بعد آن می توانند به کار و فعالیت‌های منظم خود بازگردند. لباس‌های فشرده مانند گن مخصوص معمولاً بعد از عمل پوشیده می‌شوند تا تورم را به حداقل برسانند و از روند بهبودی را تسریع بخشند.

لیپوماتیک:

زمان نقاهت برای لیپوساکشن نسبتاً کوتاهتر است و بسیاری از بیماران می توانند در عرض چند روز فعالیت های سبک را از سر بگیرند و در عرض یک هفته به سر کار بازگردند. با این حال، پوشیدن لباس‌های فشرده‌کننده مانند گن همانطور که توصیه می‌شود ضروری است و از ورزش‌های شدید و بلند کردن اجسام سنگین برای چند هفته اجتناب کنید تا بهبودی سریعتر انجام شود.

4. تفاوت اسکار و جای زخم در ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

ابدومینوپلاستی و لیپوکمتیک هر دو جای اسکار دارند که به مرور زمان برطرف می شود ولی میزان جای اسکار در این دو روش متفاوت است.

ابدومینوپلاستی:

این روش اسکار قابل توجه تری بر جای می گذارد که معمولاً به صورت افقی در زیر شکم و احتمالاً در اطراف ناف قرار می گیرد. در حالی که جای زخم به مرور زمان محو می شود، ممکن است در مقایسه با سوراخ های ایجاد شده برای لیپوساکشن بیشتر قابل مشاهده باشد.

لیپوماتیک:

شامل برش‌های کوچک‌تری است که به‌طور استراتژیک در چین‌های طبیعی بدن یا نواحی پنهان قرار می‌گیرند و در نتیجه جای زخم‌ها کمتر دیده می‌شود.

سؤالات متداول

در ابدومینوپلاستی برشی زیر شکم یه صورت افقی و گاهی دو برش عمودی در دو سمت ناف ایجاد می شود و ماهیچه های زیرین تقویت شده و پوست اضافی برداشته می شود. در روش لیپوگاتیک چربی های باسن، ران، بازو، پهلو ها و شکم با ساکشن خارج می شود و برداشت پوست انجام نمی شود.

نتیجه گیری

اگر قصد انجام ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک را دارید، بسیار مهم است که با یک جراح پلاستیک مشورت کنید تا در مورد نیازها، اهداف و نگرانی های خاص خود صحبت کنید و روش مناسب را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط