لوگو دکتر علی الستی
Search
Close this search box.
صفر تا صد ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چیست؟

بسیاری از افراد برای دستیابی به اندام ایده‌آل روش‌های مختلفی را تست کرده که ابدومینوپلاستی یکی از این روش‌ها است و نیازمند بررسی بیشتر است.

این عمل که یکی از عمل‌های زیبایی سنگین است، معمولا در دو دسته از افراد بسیار رواج دارد. دسته اول تمامی افرادی که از اضافه وزن و انباشت چربی در ناحیه شکم و پهلوها رنج می‌برند. همچنین دسته دوم نیز بانوانی هستند که پس از چندین دوره بارداری و زایمان پوست اطراف شکم و پهلو هایشان بسیار شل شده است. که نیازمند درمان می‌باشد.

ابدومینوپلاستی

علاوه بر زایمان یکی دیگر از مواردی که منجر به افتادگی پوست در ناحیه شکم و پهلو می‌شود؛ افزایش سن است. در واقع عمل ابدومینوپلاستی یکی از عمل‌هایی است که در بسیاری از موارد می‌تواند برای افراد مختلفی کمک کننده باشد. و برای رسیدن به سایز و اندام دلخواه کمک ویژه‌ای به افراد ارائه نماید.

عمل ابدومینو پلاستی چیست؟

همانطور که در بخش مقدمه به آن اشاره شد، ابدومینوپلاستی از جمله عمل‌های زیبایی است که به منظور حذف چربی‌های انباشته شده در ناحیه شکم و پهلو و همچنین به منظور رفع افتادگی پوست در این دو ناحیه استفاده می‌شود. علاوه بر بخش‌هایی که به آن اشاره شد این عمل برای از بین بردن چربی اضافی ناحیه زیر معده و کمر نیز کاربرد گسترده‌ای دارد.

یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید به آن توجه نمایید‌‌؛ این است که عمل ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن کاملا متفاوت است. در عمل لیپوساکشن چربی‌های انباشته شده در ناحیه شکم و پهلوها برداشته شده. و از محل خارج می‌گردد. و دیگر ترمیم و زیبایی پوست انجام نخواهد شد.

پس در هنگام انتخاب نوع عمل باید به این موضوع اشاره کنیم که تفاوت میان این دو روش باید در نظر گرفته شود. و ممکن است پس از انجام عمل لیپوساکشن مجبور شوید برای زیبایی و ترمیم پوست خود در ناحیه‌های تحت عمل از ابدومینوپلاستی استفاده نمایید.

عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

کاندید مناسب ابدومینوپلاستی

این موضوع را در نظر بگیرید که عمل ابدومینو پلاستی برای تمامی افراد مناسب نبوده و برخی از افراد باید از انجام این عمل اجتناب نمایند. یکی از مهم‌ترین افرادی که باید از انجام این عمل صرفه نظر نمایند زنانی هستند که هنوز صاحب فرزند نشده و تمایل دارند در ادامه زندگی خود باردار شوند. جراحی زیبایی شکم برای این دسته از افراد مناسب نبوده و پیشنهاد می‌شود تا این عمل را به بعد از بارداری و زایمان خود موکول نمایند.

این موضوع به این دلیل است که این عمل موجب سفت شدن عضلات شما در ناحیه شکم و پهلو شده. و بارداری فرد می‌تواند مجددا این عضلات را از یکدیگر جدا کرده و سفت بودن آن‌ها را بر هم بزند. همچنین تمامی افرادی که قصد دارند تا همچنان وزن خود را کاهش دهند و هنوز به وزن نرمال خود نرسیده‌اند از افراد کاندید برای این عمل نمی‌باشند.

بیشتر بخوانید: هزینه ابدومینوپلاستی

چگونگی انجام عمل ابدومینو پلاستی

از موضوعات مهم در ارتباط با نحوه انجام عمل ابدومینوپلاستی این است که خواسته شما از انجام این عمل چیست؟ بر اساس نتایجی که به دنبال آن هستید این عمل می‌تواند از یک تا پنج ساعت به طول انجامد. در بیشتر موارد جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود و فرد باید دوران نقاهت را در منزل سپری نماید.

این مورد را در نظر بگیرید که اگر برای انجام عمل به شهر دیگری مراجعه نمودید باید حداقل 2 تا 3  روز در همان شهر بمانید و از سفر به شهر خود اجتناب نمایید. همچنین از دیگر الزامات این عمل این است که حتما یک همراه در کنار خود داشته باشید؛ زیرا بیهوشی عمومی دریافت می‌کنید و نیاز به حضور همراه ضروری است.

عمل ابدومینوپلاستی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که این مورد براساس وضعیت فرد و خواسته مراجعه کننده تعیین می‌گردد. در ادامه به انواع روش‌های انجام ابدومنیو پلاستی اشاره خواهیم نمود تا به طور کامل با این عمل آشنایی پیدا کنید.

مراحل عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کامل

عمل ابدومینوپلاستی کامل برای آن دسته از افرادی در نظر گرفته می‌شود که نیاز دارند تا بیشترین اصلاح و ترمیم بر روی بدن آن‌ها انجام شود. میزان طول اسکار و جای زخمی که در این حالت ایجاد می شود بستگی به میزان چربی‌های خارج شده از ناحیه مورد نظر دارد. در این روش در ناحیه ناف نیز یک برش زده می‌شود. زیرا نیاز است تا ناف از بافت شکم جدا گردد.

با توجه به نوع عمل صورت گرفته برای خارج کردن مایعات موجود معمولا لوله‌هایی در زیر پوست قرار می‌گیرد. البته ممکن است با توجه به نظر پزشک از قرار دادن این لوله‌ها در زیر پوست اجتناب گردد. پس از چند روز از انجام عمل و کاهش عوارض به وجود آمده بر اساس نظر و صلاح دید پزشک لوله‌های جای‌گذاری شده از محل خود خارج می‌شوند.

مینی ابدومینو پلاستی

یکی دیگر از انواع روش‌های ابدومینوپلاستی، ابدومینو پلاستی مینی می‌باشد. این روش از عمل زیبایی در افرادی صورت می‌گیرد که پوست اضافه کمتری دارند. و از همین جهت برش‌های ایجاد شده در بدن فرد کمتر از حالت کامل می‌باشد. همچنین برخلاف روش قبلی در این روش ناف شما از محل خود جدا نشده و تغییری در این محل ایجاد نخواهد شد.

مدت زمان انجام این عمل از نوع کامل کمتر بوده و در حدود 1 تا 2 ساعت به طول می‌انجامد. همچنین در ابدومینو پلاستی مینی نیز پس از انجام عمل لوله‌هایی در زیر پوست برای خروج مایعات قرار خواهد گرفت. که پس از چندین روز از عمل این لوله‌ها برداشته خواهند شد.

انواع عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینو پلاستی محیطی

در صورتی که شما نیز در دسته افرادی هستید که علاوه بر شکم و پهلو در ناحیه پشت نیز چربی انباشته شده دارید باید از ابدومینو پلاستی محیطی استفاده نمایید. همچنین می‌توان به جای این عمل از لیپوساکشن نیز استفاده نمود. که البته ممکن است پس از مدتی برای زیباسازی پوست ناحیه عمل نیاز به ابدومینوپلاستی داشته باشید.

این روش این امکان را به وجود می‌آورد که چربی و پوست آسیب دیده در ناحیه باسن و پشت را خارج کرده. و به اندام مورد نظر خود دست پیدا کنید.

ریکاوری و بهبودی بعد از جراحی ابدومینو پلاستی

همانند تمامی عمل‌های زیبایی و سایر عمل‌هایی که برای افراد انجام می‌شود، به منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن، لازم است تا مراقبت‌های بعد از عمل را به صورت کاملا جدی انجام دهید. پس از انجام جراحی ابدومینوپلاستی ناحیه شکم و پهلو شما بخیه زده شده و سپس بانداژ می‌شود. ممکن است پزشک معالج از شما بخواهد که پس از انجام عمل از گن استفاده نمایید، در این صورت باید دستورالعمل‌های موجود را با دقت انجام دهید.

همچنین براساس شرایطی که پس از عمل خواهید داشت، پزشک معالج مواردی را در ارتباط با نحوه نشستن، خوابیدن و استراحت شما در نظر می‌گیرد که برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن باید این موارد را به طور کامل انجام دهید. همچنین یکی از موضوعات مهم این است که به مدت 1 تا 2 ماه از انجام ورزش‌های سنگین پرهیز نمایید.

بیشتر بخوانید: تفاوت ابدومینوپلاستی با عمل لیپوماتیک چیست؟

آمادگی و مراقبت‌های قبل از عمل

برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی باید مراقبت‌های قبل از عمل را به صورت کامل انجام دهید. یکی از موضوعات مهم این است که از مصرف سیگار، قلیان و نوشیدنی‌های الکلی پرهیز نمایید. این موضوع باید از حداقل دو هفته قبل از انجام عمل رعایت شود. این موضوع را در نظر بگیرید که هرچه فاصله بین ترک سیگار و انجام عمل بیشتر باشد نتایج حاصل شده بهتر و دقیق‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم قبل از عمل جراحی رژیم غذایی مناسب است. سعی کنید به صورت متعادل غذا خورده و از پرخوری پرهیز نمایید. همچنین در بیشتر موارد پزشک معالج مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین را متوقف می‌کند. پس اگر از دارو‌های رقیق کننده خون استفاده می‌کنید باید این موضوع را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.

قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی باید محل استراحت شما کاملا مناسب بوده و به طور کامل استراحت نمایید. موارد زیر را قبل از انجام عمل در نظر داشته باشد:

 • لباس‌های گشاد و راحت بپوشید و چند دست لباس راحت و گشاد نیز به همراه خود داشته باشید.
 • حتما تلفن خود را در دسترس قرار داده و یک همراه با خود داشته باشید.
 • قطعا به صندلی حمام و سردوش دستی نیاز پردا خواهید کرد.

آیا ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

خب قطعا پس از انجام این عمل که یک عمل زیبایی تقریبا سنگین است باید انتظار برخی عوارض مشخص را نیز داشته باشید. البته پس از جراحی ابدومینوپلاستی در صورت لزوم پزشک دارو‌های مسکن و ضد درد قوی برای شما تجویز می‌نماید که می‌تواند بسیار موثر باشد. احساس درد، کبودی و تورم ممکن است تا چندین هفته نیز همراه شما باشد. پس لازم است آستانه تحمل خود را بالا برده و با انجام مراقبت‌های اصولی طول دوران نقاهت خود را کاهش دهید.

همچنین در صورتی که بعد از عمل مصرف سیگار، قلیان و نوشیدنی‌های الکلی را آغاز نمایید قطعا بر عوارض عمل افزوده و طول دوران نقاهت خود را افزایش می‌دهید. همچنین اگر گردش خون در بدن شما ضعیف بوده و یا بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت داشته باشید این خطرات افزایش پیدا می‌کند. به طور کلی عوارض اصلی و عمومی حاصل از ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • جای زخم و اسکار
 • هماتوم و یا خونریزی در محل بخیه و زخم‌های ایجاد شده
 • عفونت در صورت نگهداری و مراقبت ضعیف
 • تجمع مایعات در صورت عدم قرار دادن لوله‌های مخصوص در زیر پوست
 • لخته شدن خون در بافت‌ها و اندام‌های تحت عمل
 • بی حس شدن و یا تغییرات در احساس لامسه

به طور کلی باید بدانید که میزان و مدت زمان عوارض ایجاد شده پس از ابدومینوپلاستی بیش از هر چیزی به نحوه مراقبت و نگهداری بعد از عمل بستگی دارد. در صورت که دستورات پزشک را به صورت کامل انجام دهید قطعا می‌توانید دوران نقاهت خود را کاهش داده و به راحتی از این مرحله عبور کنید.

مزایای ابدومینو پلاستی

شاید این موضوع بسیار قابل توجه و جالب باشد که ابدومینوپلاستی چه مزایای به همراه دارد. بسیاری از افراد رسیدن به اندام ایده‌آل و رفع چربی و در نهایت کاهش وزن را از مزایای ابدومینو پلاستی می‌دانند. به جز این موارد مزایای دیگری نیز برای این عمل وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

اصلاح فتق شکمی

فتق شکمی یکی از مشکلات و ناهنجاری‌های جسمی است که در زمان جدایی روده و یا بافت شکم از دیواره رخ می‌دهد. این مورد می‌تواند به علت کاهش وزن بسیار زیاد و یا سزارین ایجاد گردد. ابدومینو پلاستی تا حد زیای این مشکل را برطرف کرده و فشار موجود بر پوست شما را کاهش می‌دهد.

کاهش بی‌اختیاری در ادرار

بی‌اختیاری در ادرار زمانی رخ می‌دهد که فشار بر مثانه فرد بسیار بالا باشد. این مورد معمولا بدون آن‌که به جراحی نیاز داشته باشد برطرف می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که ابدومینوپلاستی می‌تواند در درمان این مورد نیز نقش مهمی داشته باشد و فشار بر مثانه را کاهش دهد.

بهبود وضعیت بدنی

تمامی مواردی که از آن‌ها به عنوان مزایای ابدومینوپلاستی نام برده شد، در نهایت منجر به بهبود وضعیت بدنی فرد می‌شوند. و اندام ایده‌آلی را برای فرد به همراه خواهند داشت.

کاهش درد کمر

بسیاری از افراد پس از کم کردن مقدار زیادی وزن و یا پس از سزارین به علت ضعیف شدن عضلات شکم و پهلو دچار کمر درد شوند. صاف کردن شکم و پهلو به کمک این عمل می‌تواند تا حد زیادی عضلات را تقویت نموده و کمر درد را کاهش دهد.

رضایت از ابدومینوپلاستی

بر اساس یک نظر سنجی که از افراد صورت گرفت، این نتیجه حاصل شد که تقریبا تمامی افرادی که این عمل را انجام داده‌اند از نتایج آن راضی هستند. در یک مطالعه که بر روی 46 بیمار شامل 41 زن و 5 مرد انجام شد نتایج زیر حاصل گردید:

 • 39 درصد از افراد عوارض جزئی را تجربه نموده‌اند.
 • حدود 9 درصد از افراد پس از ابدومینو پلاستی عوارضی داشته‌اند که نیازمند عمل مجدد بودند.
 • 36 بیمار پس از گذشت 15 ماه تمامی بررسی‌ها و تست‌های لازم را پشت سر گذاشته و 94 درصد از آن‌ها از نتایج به دست آمده راضی بودند.
 • 97 درصد بیماران بر این موضوع تاکید داشتند که انجام این جراحی کیفیت زندگی آن‌ها را افزایش داده است.

بر اساس داده‌های موجود، ابدومینوپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی است که می‌تواند نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد. البته باید به این موضوع توجه نمود که پس از انجام این عمل باید حتما ورزش و تغذیه مناسب را در پیش روی خود داشته باشید. این تفکر که با انجام این عمل وزن زیادی از دست داده و برای همیشه با چاقی خداحافظی می‌کنید کاملا اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط