لوگو دکتر علی الستی
Search
Close this search box.
جراحی پروتز گونه

پروتز گونه؛ بهترین روش برجسته کردن صورت

پروتز گونه یک روش حجم بخشیدن به گونه است و سبب جوانترشدن صورت می شود. امروزه یکی از عمل‌های زیبایی که برای بهبود دادن شکل ظاهری استخوان گونه و بخش میانی صورت توسط متخصصین زیبایی انجام می‌شود، جراحی پروتز گونه است. بعضی از افراد یا مادرزادی گونه نداشته یا با بالا رفتن سن حجم گونه افراد کاهش می یابد.

برخی از اصلی‌ترین اهداف این عمل جراحی را می‌توان به بازیابی ناحیه هموار یا فرورفته صورت در قسمت گونه اشاره کرد. این امر باعث می‌شود که افراد چهره‌ای جوان‌تر از قبل داشته باشند.

گونه تاثیری چشمگیر در چهره ی شما دارد. گونه برجسته تر سبب جذاب تر و شاداب تر شدن و زیبایی چهره می شود. پروتز گونه برای افرادی با صورت بیضی شکل، بسیار مناسب بوده و تاثیر بسیاری بر چهره افراد دارد. بعضی از افراد با بالا رفتن سن و پیری چهره ها، گونه ها حالت افتاده پیدا می کند. پروتز گونه سبب بهبود و افزایش جذابیت چهره این افراد می شود.

دکتر علی الستی با دارا بودن سابقه بیش از چندین عمل زیبایی در اندام‌های صورت می‌تواند چهره مورد نظر و دلخواه را به شما هدیه دهد. شما می‌توانید انواع خدمات جراحی زیبایی و درمانی را از دکتر علی الستی بخواهید. در ادامه شما را با پروتز گونه و انواع آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

پروتز گونه

پروتز گونه چیست؟

یکی از اصلی‌ترین اهدافی که این جراحی زیبایی به دنبال دارد، افزایش حجم و لیفت گونه‌ها است. امروزه افراد زیادی با از بین رفتن برجستگی‌های گونه یا افتادگی گونه ها چهره‌ای مناسب را ندارند. و این امر باعث آزار آن‌ها شده است. این افراد می‌توانند با این عمل زیبایی و جایگذاری پروتز در گونه‌های خود آن را به صورت طبیعی به حالت اولیه خود برگردانند و چهره‌ای زیبا داشته باشند.

پروتز های گونه در جنس های متفاوتی ساخته می شوند. در صورت استفاده از پروتز گونه از جنس سیلیکون، می‌توان بعد از مدتی آن‌ها را به صورت کامل از گونه‌ها خارج کرد. این در حالی است که برخی از پروتزهای گونه از جنس مواد کامپوزیتی هستند. این مواد با بافت طبیعی استخوان‌ها ترکیب خواهند شد و جزئی از بافت گونه به شمار می‌روند.

معمولاً پزشکان و جراحان زیبایی برای پروتز گونه از پروتزهای سیلیکونی استفاده خواهند کرد. زیرا این پروتزها ایمنی بالاتری دارند و در صورت تمایل متقاضی می‌توانند برداشته شوند. لازم به ذکر است برای داشتن گونه‌هایی زیبا می‌توانید از روش‌های دیگری نیز در این راه استفاده کنید. به عنوان مثال تزریق چربی یا تزریق ژل به بزرگ شدن گونه‌های شما کمک شایانی خواهند کرد.

چه کسانی تمایل به انجام جراحی پروتز گونه دارند؟

یکی از بهترین کاندیدهای موجود برای این عمل زیبایی افرادی هستند که صورت گوشتی اما باریک دارند. در صورتی که شما صورتی تمام لاغر دارید پروتز گونه به شما پیشنهاد نمی‌شود. در صورتی که شما بدون هیچ گونه اطلاعات و بررسی‌های لازمه به سراغ این عمل جراحی بروید ممکن است با نارضایتی‌های متفاوتی بعد از عمل جراحی مواجه شوید.

افرادی که چشمان گودی دارند بهتر است از پروتز گونه خودداری کنند. زیرا بعد از این عمل زیبایی گودی چشمان بیش از پیش دیده خواهد شد. به توصیه‌های پزشک افرادی که کمتر از 20 سال دارند مناسب برای این عمل جراحی نیستند. زیرا تکمیل بلوغ صورت تا 20 سالگی صورت می‌گیرد و صورت تا آن زمان لاغرتر خواهد شد. و خود را به صورت کامل نشان نمی‌دهد.

روش‌های انجام پروتز گونه

امروزه متخصصین پروتز گونه را با ایجاد برش‌های بسیار کوچک در دهان شروع می‌کنند. بعد از ایجاد برش ایمپلنت در داخل قرار می‌گیرد و به صورت مستقیم بر روی استخوان گونه جاگذاری می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید ایمپلنت‌های قابل استفاده از این عمل جراحی از نظر شکل، اندازه در افراد متفاوت خواهد بود. در زیر فهرستی از روش‌های رایج استفاده شده، در تکنیک‌های پروتز گونه آمده است:

 • پروتز گونه با ایمپلنت سیلیکون
 • پروتز گونه با ایمپلنت پلی اتیلن متخلخل
 • هیالورونیک اسید
 • تزریق چربی

انواع مدل پروتز گونه

امروزه مدل‌های متنوعی برای پروتز گونه به وجود آمده است. که هر یک از آن‌ها توسط متخصص در موقعیت‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از گذشته تا به امروز شاهد این امر هستیم که در شکل و نحوه قرار دهی پروتز گونه تغییرات قابل توجهی صورت گرفته است. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌هایی که پروتز گونه دارد می‌توان به سفارشی سازی پروتز نسبت به آناتومی بدن اشاره کرد. البته پروتزهای از پیش ساخته شده نیز وجود دارند که استفاده از آن‌ها در بین متقاضیان رایج‌تر است.

جراح با تخصص بالای خود باید بتواند با توجه به اندازه گونه‌ها و استخوان بندی بیمار بهترین مدل را برای وی انتخاب کند. در جلسه مشاوره با دکتر علی الستی این امر به شما ارائه داده خواهد شد. جراحان با تجربه با توجه به آناتومی صورت بیمار پروتز را انتخاب کرده و بهترین نتیجه را ارائه می‌دهند.

پروتز گونه مالار

این نوع پروتز دقیقاً بر روی استخوان قرار خواهد گرفت. این پروتز باعث می‌شود که گونه متقاضی مشخص‌تر دیده شود. و صورت جوان‌تر از قبل خود را نشان دهد.

پروتز گونه ساب مالر

این نوع از پروتز در زیر گونه قرار خواهد گرفت. هدف این پروتز ایجاد حجم در گونه و لیفت صورت است. همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم با افزایش سن افراد با فرو رفتگی در گونه‌های خود مواجه خواهند شد که با استفاده از این نوع پروتز می‌توانند این فرورفتگی را به کمترین حد خود برسانند.

پروتز گونه ترکیبی

همان طور که می‌توان از نام این پروتز فهمید، از ترکیب دو پروتز دیگر به وجود آمده است. این پروتز در حقیقت هم در زیر گونه و هم بر روی گونه قرار خواهد گرفت. و برجسته‌تر از قبل گونه‌ها را نشان می‌دهد.

مراحل جراحی پروتز گونه

پروتز گونه با برش کوچک شروع خواهد شد. این برش‌ها اصلاً مشخص نخواهند شد و بعد از عمل هیچ گونه اثری از آن مشاهده نخواهید کرد. زیرا این برش‌ها معمولاً در داخل دهان و یا در پلک پایین صورت می‌گیرند. امروزه جراحان حرفه‌ای برش‌های خود را در داخل دهان انجام می‌دهند. در صورتی که متقاضی قصد داشته باشد که پروتز گونه‌های خود را در کنار دیگر جراحی ترکیبی صورت مانند لیفت صورت، جراحی بینی و یا لیفت ابرو انجام دهد جراح موظف است برش‌های دیگری نیز به این صورت برای متقاضی به وجود آورد.

بعد از قرار دادن پروتز برش‌های ایجاد شده بخیه می‌شوند. به این نکته توجه داشته باشید این عمل جراحی در دسته عمل‌های سرپایی قرار دارد. و در طول عمل بی حسی موضعی برای فرد استفاده می‌شود. باتوجه به شرایط بیمار و نوع پروتز استفاده شده، عمل ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

پروتز گونه در خانم ها و آقایان

برای انجام عمل پروتز گونه چه نکاتی را قبل از عمل باید رعایت کرد

بهتر است در طول زمان مشاوره تمامی انتظارات خود را با پزشک خود در میان بگذارید. این امر باعث می‌شود که پزشک شما بهترین مدل پروتز و اندازه را برای شما استفاده کند. قبل از انجام هر گونه اقدام بهتر است سوابق پزشک خود را به صورت کامل بررسی کنید. در خصوص انجام این عمل زیبایی بهتر است تمامی سوابق پزشک و داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک خود در میان بگذارید.

لازم به ذکر است ممکن است پزشک از شما بخواهد تا مصرف داروهای ضدالتهاب و داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین از چند هفته قبل از عمل متوقف کنید. زیرا این داروها خطر خونریزی را در حین عمل افزایش می‌دهند. در صورتی که سیگاری هستید بهتر است 6 هفته قبل از عمل از مصرف سیگار خودداری کنید؛ زیرا اکسیژن رسانی به بافت‌های پوست را دچار مشکل خواهد کرد و روند بهبود را بسیار کند می‌کند. تا 6 ساعت قبل از عمل بهتر است از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. در صورتی که تشنه هستید بهتر است تنها لب‌های خود را کمی‌تر کنید.

نکات مهم بعد از عمل پروتز گونه

بعد از انجام پروتز گونه جراح بلافاصله پانسمان را بر روی صورت شما قرار خواهد داد. این پانسمان باید 2 الی 3 روز در محل جراحی باقی بماند. لازم به ذکر است شما در محل انجام جراحی مقداری تورم و کبودی را مشاهده خواهید کرد که این امری کاملاً طبیعی خواهد بود. ممکن است پزشک شما برای تسکین درد از داروهایی مانند مسکن استفاده کند. بهتر است بعد از انجام این جراحی تا چند هفته از فعالیت‌های شدید خودداری کنید. در صورتی که برش در پلک پایین برای شما ایجاد شده است، 2 الی 3 روز شاهد خونریزی بسیار ضعیفی خواهید بود. پزشک ممکن است از قطره مخصوص چشم استفاده کند.

در صورتی که برش در داخل دهان صورت گرفته باشد بهتر است 1 الی 2 هفته رژیم غذایی نرمی داشته باشید. در این مدت شما باید از دهان‌شویه استفاده کنید. بسیاری از افراد بعد از انجام این عمل جراحی زیبایی احساس کشیدگی و یا سفتی در پوست خود خواهند کرد که معمولاً این احساس یک هفته بعد از عمل جراحی از بین خواهد رفت. بعد از گذشت 6 هفته تورم بسیار کاهش خواهد داشت. و نتیجه اصلی عمل دیده خواهد شد.

به این نکته توجه داشته باشید شما می‌توانید 10 روز بعد از عمل به فعالیت‌های روزانه خود برسید. این مراقبت‌ها دستورالعمل‌های کلی است. باید قبل از عمل از پزشک خود بخواهید، تمامی مراقبت‌های لازم را به شما توضیح دهد.

عوارض پروتز گونه

با توجه به گفته‌های دکتر علی الستی، استفاده از شامپوی بدن ضد عفونی کننده و دهان‌شویه‌های مخصوص می‌تواند از بروز عفونت و عوارض مختلف پروتز گونه جلوگیری کند؛ لازم به ذکر است شما به مدت 5 روز بعد از عمل جراحی باید از آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است؛ استفاده کنید.

یکی از شایع‌ترین عوارضی که در بسیاری از افراد به وجود می‌آید؛ جابجایی موقعیت ایمپلنت گونه است. این جابجایی ممکن است سبب خارج شدن پروتز گونه از حالت تعادل بشود. در این صورت افراد به عمل‌های ترمیمی نیاز دارند. تمامی جراحی‌های زیبایی دارای عوارض و خطرات مختلفی هستند و پروتز گونه از این قائله مستثنی نیست . برخی از عوارضی که این عمل جراحی به دنبال دارد؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی بیش از حد
 • آسیب به اعصاب که منجر به تغییر در حس بینایی یا سایر حواس می‌شود.
 • التهاب و عفونت
 • آسیب به ماهیچه‌های صورت
 • عدم تقارن در صورت

بیشتر بخوانید: جراحی چشم گربه ای

پروتز گونه را در چه سنی می‌توان انجام داد؟

عمل پروتز گونه شرایط و ویژگی‌های خاصی ندارد و در هر بازه سنی قابل انجام است. مهم است که افراد سلامت جسمی مناسب داشته و انتظارات واقع‌بینانه از جراحی پروتز گونه داشته باشند. فرد مناسب برای این عمل جراحی کسی خواهد بود که دوست دارد تقارن و حجم صورت خود را بهتر از قبل کند!

معمولاً افرادی که برای این عمل جراحی مراجعه می‌کنند از سن 20 سال تا 45 سالگی هستند. اما هر چه زمان می‌گذرد سن افراد برای عمل جراحی پروتز گونه پایین‌تری می شود. همان طور که گفته شد این عمل جراحی در هر بازه سنی قابل انجام است؛ اما بهتر است در سن پایین‌تر از 20 سالگی انجام نشود. زیرا بلوغ صورت حدود 20 سالگی به بعد است و صورت تا آن زمان لاغر است و خود را به صورت کامل نشان نداده است.

جراحی پروتز گونه را توسط کدام پزشک می‌توان انجام داد؟

در زمانی که شما قصد دارید پزشک مورد نظر را برای جراحی پروتز گونه انتخاب کنید؛ بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • جراح شما باید دارای بورد تخصصی در شاخه زیبایی مورد نظر شما باشد
 • بهتر است کارنامه سوابق کاری پزشک را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید
 • در میان همکاران و متقاضیان شهرت خوبی داشته باشد
 • یکی از بهترین پارامترهایی که به شما در انتخاب بهترین جراح پروتز گونه کمک کند صحبت با بیماران قبلی جراح و پرس و جو کردن در خصوص نتایج عمل جراحی می‌باشد. در این خصوص شما می‌توانید رضایت از نتیجه جراحی، کیفیت تعاملات پزشک، سطح اطلاع رسانی و همراهی بیمار و… را متوجه شوید
 • متخصص زیبایی برای عمل جراحی پروتز گونه علاوه بر آن که باید مهارت اجرایی بالایی در زمینه درمان داشته باشد، بلکه باید بتواند نیازهای فردی متقاضی خود را به خوبی درک کند و شنونده خوبی باشد تا بتواند نتیجه جراحی را با توجه به خواسته‌های متقاضی به اتمام برساند.
 • جراح پروتز گونه باید در تمامی جلسات مشاوره‌ای خود، فضای صمیمی را برای متقاضی فراهم کند. این امر باعث می‌شود که بیمار احساس نگرانی و ترس کمتری داشته باشد و تمامی دغدغه‌های خود را به راحتی مطرح کند.

سخن آخر

پروتز گونه جهت بهبود دادن شکل ظاهری استخوان گونه و بخش میانی صورت انجام می‌دهند. در صورتی که در صورت شما ناحیه هموار یا فرورفته وجود داشته باشد؛ می‌توانید با این عمل جراحی آن را برطرف کنید. این امر باعث حجم دادن و لیفت چهره می شود.

لازم به ذکر است نتیجه این عمل چهره‌ای جوان‌تر با گونه‌های زیباتر است. دکتر علی الستی با دارا بودن سال‌ها تجربه در خصوص انواع جراحی‌های زیبایی می‌تواند گونه‌های دلخواه را به شما هدیه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط